To już siódma klasa

 23-06-2022 Radośnie kończymy klasę 7 :)

 

 Już jutro odbierzemy świadectwa. Rozdzielą nas dwa miesiące wakacji. Żal będzie opuszczać klasę, zwłąszcza teraz, gdy coraz nam w niej lepiej. To właśnie dlatego postanowiliśmy urządzić takie inne, radosne pożegnanie roku szkolnego 2021/2022. Spotkaliśmy się w "Karpiku", by móc spędzić ze sobą ostatnie w tym roku szkolnym wspólne chwile. To było nizapomniane spotkanie!





 

14-06-2022 Zakopane!

 Czerwiec to chyba najmilszy miesiąc tego roku szkolnego. Tyle miłych chwil staje się naszym udziałem. Dziś kolejna: klasowa wycieczka do Zakopanego. Poznaliśmy uroki naszej stolicy Tatr, ale przede wszystkim kolejny raz mogliśmy się przekonać, że "najlepiej razem"!








 

12-06-2022 Pożegnanie ukraińskiego kolegi

Gleb z ukraińskiego Dnipro przez pewien czas odwiedzał nas w naszej szkole i stał się jednym z nas. Dziś żegnamy go, bo jego rodzina wraca do ojczyzny. Życzymy mu, by czekał na niego jego dom, przyjaciele i by w swoim kraju zaznał pokoju.

 

 Благодарю вас! Спасибо за прекрасно проведенное вместе время, за велосипедные прогулки, за совместное сидение на переменах, за совместное времяпрепровождение и за заботу о нашей безопасности (шнурки). Мы надеемся, что вы будете помнить нас хорошо и с любовью. Нам будет приятно вспомнить вас.


 

 

9-06-2022 Bal przebierańców

 Z małym poślizgiem (z wielu niezależnych od nas przyczyn) w końcu się odbył! Sprawił nam wiele radości, bo chyba w każdym wieku lubi się bale przebierańców ;). Zabawa była naprawdę świetna, a zakończyły ją wybory króla i królowej balu. W naszej klasie królewskie tutuły zdobyli Emilia i Gleb. Gratulujemy!!!








 

1-06-2022 Dzień Sportu Szkolnego

 Uważam, że dzień sportu to jeden z najlepszych dni w tym roku. Bawiliśmy się naprawdę świetnie. Konkurencje były bardzo zabawne. A mecz? Mecz poszedł znakomicie. I najlepsze na koniec, czyli kiełbaski. Były pyszne! Bardzo podobał mi się ten dzień i czas spędzony z przyjaciółmi😅. Chętnie bym go powtórzyła! (Emilia Adamik)

W dniu sportu czułam się szczęśliwa. Zagraliśmy świetny mecz,zjedliśmy kiełbaski. Myślę, że był to super dzień! (Oliwia Wiecheć)

                                       






























20-05-2022 Podsumowanie Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Nasze Lektury"

 Dziś w Młodzieżowym Domu Kultury w Oświęcimiu zostały podsumowane całoroczne zmagania konkursowe "Nasze Lektury".

Amelia Kulawik zdobyła kolejny raz wyróżnienie (podobnie jak w roku ubiegłym), Emilia Adamik została doceniona za udział we wszystkich etapach. Tradycyjna nagroda -parasol- trafiła w ręce naszej opiekunki P. Anny Kruk :)

To było radosne przeżycie, które pozwoliło sobie uświadomić, że trud czytania lektur jest naprawdę opłacalny. Nie, nie dla nagród i wyróżnień, ale przede wszystkim dlatego, że spotkania z literackimi bohaterami stały się prawdziwą przygodą.







 

 

19-05-2022 Wycieczka na Kopiec Grunwaldzki

Czy może być coś fantastyczniejszego niż klasowa wycieczka rowerowa? Ok, patrząc na fotki, można by powiedzieć, że telefon komórkowy, ale to tylko pisanie sms-ów do rodziców, że wszystko z nami ok :).

Tak naprawdę najjwspanialszy był sam wyjazd, nasze bycie razem poza klasą, poza szkołą. Frajda z wyjazdu i chwile refleksji w miejscu niezwykłym.

Kopiec Grunwald został usypany przez mieszkańców gminy Zator dla uczczenia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Kopiec usypano w miejscu z którego według tradycji 25 listopada 1411 r. król Władysław II Jagiełło wyruszył w triumfalnym pochodzie do Krakowa.

















 

 

Druga międzynarodowa edycja konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski
w komiksie” (rok szkolny 2021/22)

Komisja Konkursowa przyznała równorzędne tytuły laureata konkursu w trzech kategoriach wiekowych: 11–13 lat, 14–16 lat i 17–20 lat.

Miło, że kolejny raz, wśród laureatów konkursu znalazła się Amelia Kulawik, która
w tym roku przygotowała pracę pt.
Bohaterstwo pachnące chlebem i jabłkami.

Inspirację do pracy stanowił wywiad przeprowadzony przez Jana Wieliczko  z Zofią Rapacz, opublikowany w jednym z wydań "Życia Zatora".












 

 1-3 - 05-2022 Majowe świętowanie

Przed nami tradycyjna "majówka" - czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja – Święto Pracy

Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.

 

2 maja - Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą.

Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.


                        (W tym gąszczu interaktywnych flag powiewa także nasza :) )


3 maja - rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r.

Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

 

29-04-2022 VI etap Powiatowego Konkursu Czytelniczego “NASZE LEKTURY”.

 Kolejny raz próbujemy dowieść, że czytamy lektury uważnie. Tym razem należało się wykazać znajomością "Balladyny" Juliusza Słowackiego - tragedii mówiącej o żądzy władzy i o tym, gdzie może ona doprowadzić człowieka.

Naszą szkołę kolejny raz reprezentowały Emilia Adamik i Amelia Kulawik. Warto dodać, że w poprzednim etapie Amelia zajęła III miejsce. 


 

 28-04-2022 Otwarcie strefy sportu przy naszej szkole

Na tę chwilę wszyscy od dawna czekaliśmy. I wreszcie się stało! Strefa sportu przy naszej szkole została dzisiaj uroczyście otwarta. Radości z tej okazji chyba nikt nie ukrywał. Daliśmy jej wyraz w występach artystycznych, pierwszym meczu piłki ręcznej rozegranym na nowiutkim boisku i wspólnie odtańczonej „Belgijce”.

Od dziś lekcje wychowania fizycznego będą jeszcze bardziej lubiane!







                                                       (Zdjęcia: https://www.zator.pl/ )
 

 

 

1-04-2022  IX edycja konkursu "Jan Paweł II - Przyjaciel i Mistrz Młodych"

"Rodzino! Ja jestem z Wami!" - to hasło towarzyszyło IX edycji konkursu "Jan Paweł II - Przyjaciel i Mistrz młodych", organizowanego przez CKU w Radoczy. W konkursie wzięło udział 120 uczestników z klas 7 i 8 szkół podstawowych powiatu wadowickiego. Wśród nich nie brakło naszej ekipy w składzie: Emilia Adamik, Milena Janas, Amelia Kulawik (kl.7) oraz Gracjan Rusinek (kl.8). Mieliśmy trochę mało czasu, by solidnie przygotować się do konkursu, ale jedno jest pewne: dzięki udziałowi w nim zndobyliśmy nową wiedzę o naszym Świętym Papieżu, o jego rodzinie, dzieciństwie i tym, co kształtowało Jego charakter. Mamy nadzieję, że za rok znów przystąpimy do konkursu i wtedy będzie na pewno lepiej.





1-04-2022 Ale draka! Dzisiaj w szkole - Dzień bez Plecaka!


 


25-03-2022 V etap Powiatowego Konkursu Czytelniczego “NASZE LEKTURY”.

To już nasze kolejne lekturowe potyczki. 

Dziś udowodniałyśmy, na ile uważnie przeczytałyśmy "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera - jedną z najważniejszych książek reportażowych w dziejach literatury polskiej, będącej pasjonującym opisem walk polskiego dywizjonu myśliwskiego w trakcie bitwy o Anglię.



Etap rozpoczął się od ogłoszenia wyników poprzedniego etapu i wręczenia dyplomu.
W czwartym etapie zwyciężyła Amelia Kulawik.



21-03-2022 Witamy wiosnę

Dobre tradycje są po to, by je pielęgnować. Do takich należy z pewnością pierwszy dzień wiosny - tej pory roku, na którą wszyscy czekamy. Chcemy cieszyć się słońcem, budzącym się życiem. I w nas życia więcej, i ochoty na wspólną zabawę. Takie dni w szkole są najlepsze!



 


 
8-03-2022 Nasi chłopcy pamiętali

 Nasi koledzy z klasy nie zapomnieli o Dniu Kobiet. Przygotowali dla nas dzień pełen niespodzianek, fantastycznej zabawy i radości. Dziękujemy!!!


 

 6-03-2022 "Sława Ukrainie!"

Łączymy się z naszymi ukraińskimi rówieśnikami. Wielu z nich zostało wyrwanych ze swoich rodzinnych domów, ze szkół, w których się uczyli, wielu straciło dach nad głową, a nawet swoich bliskich. Wielu straciło to, co najważniejsze: życie.

To z myślą o nich nasza klasowa gazetka. 


 

25-02-2022  Powiatowy Konkursz Czytelniczy "Nasze lektury"

Za nami czwart etap konkursu. Tym razem musiałyśmy się wykazać znajomością powieści Stefana Żeromskiego pt. "Syzyfowe prace".


 
Smutny "Tłusty Czwartek" :(

 



 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiło UNESCO w 1999 roku.  Na świecie używamy około 7 tysięcy języków, połowie grozi wyginięcie. Na datę obchodów wybrany został 21 lutego, upamiętniający wydarzenia w roku 1952, kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan. 

My równiez pamiętaliśmy o tym szczególnym dniu. Wykonaliśmy z tej okazji tematyczną gazetkę i wzięliśmy udział w konkursie zorganizowanym przez platformę Eduelo.





 

Niestety, ferie się kończą...

To, co miłe, szybko się kończy. Nasze ferie też, niestety, dobiegają końca. Przed nami II semestr nauki.

Przypominam wszystkim zainteresowanym, że tu możecie znaleźć wiele przydatnych materiałów do powtórek  (kliknij w obraz):

 


 

 

By ferie zimowe były bezpieczne i zdrowe


 

 

14-01-2022 Powiatowy Konkursz Czytelniczy "Nasze lektury"

Kolejny raz w tym roku szkolnym próbujemy swoich sił w Powiatowym Konkursie Czytelniczym NASZE LEKTURY. Tym razem przedmiotem konkursowych zadań była świetna powieść Andrzeja Maleszki pt. „Czerwone krzesło”, która  jest pierwszym tomem serii „Magiczne drzewo”.

Wszystkie opowiadają o problemach, jakie powodują przedmioty wyciosane z drewna magicznego dębu rosnącego w Dolinie Warty, który został zniszczony podczas burzy w 2000 roku. Wykonano z niego setki przedmiotów, „a w każdym przedmiocie została cząstka magicznej mocy.”

Warto sięgnąć po tę powieść lub obejrzeć film pod tym samym tytułem. Perypetie głównych bohaterów wciągają od samego początku i trzymają w napięciu przez cały czas czytania.


 

16-12-2021 Klasowa Wigilia











 

8-12-2021 Coraz bliżej święta

Zadbaliśmy o świąteczny nastrój w naszej klasie.





6-12-2021 Mikołajki w naszej szkole

 I cóż, że Mikołaj ma adidasy oraz zegarek odlotowy? Ważne, że było mnóstwo dobrej zabawy, a my mogłyśmy towarzyszyć Mikołajowi, który wywołał wiele radości i tylko uśmiechy na twarzach. Takie dni w szkole są ...NAJFAJNIEJSZE! :)











 

 28-11-2021Adwentowy czas

Adwentowy wieniec a w nim świece cztery
stają się symbolem wymownej radości
kiedy Dziecię Boże do serca zapuka
przyjąć nam go trzeba w pełnej gotowości

Zapalona świeca w niedzielny poranek
pierwszym jej promieniem serce nam ogrzeje
a kolejne znacząc niedziele Adwentu
przyniosą dla świata ukryte nadzieje

Odmienią czekanie adwentowej ciszy
niepojęta radość świat ogarnie cały
gdy Noc Wigilijna zapłonie ich światłem
i pobłogosławi nam Zbawiciel mały
                      (Regina Sobik)




Radosnego czekiwania!

(Zaglądnijcie też na zeszłoroczne oczekiwanie - można się zabawić: TUTAJ )

26-11-2021 Powiatowy Konkurs Czytelniczy

26. listopada w Młodzieżowej Piwnicy Artystycznej MDK w Oświęcimiu odbył się  drugi etap XII Powiatowego Konkursu Czytelniczego  „NASZE LEKTURY”. Kolejny raz wzięły w nim udział Amelia i Emilia. Tym razem musiały się one wykazać znajomością „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.  


 




18-11-2021 Jasełka coraz bliżej drugi etap 

Przygotowania do jasełek idą w naszej klasie pełną parą. Wkuwamy teksty. Mamy już za sobą pierwsze próby, a dziś na lekcji wychowawczej weszliśmy w role scenografów. Nasze głowy są pełne pomysłów! Wykazaliśmy się niezwykłą kreatywnością :).

 






 

18-11-2021 "Ciasteczkowa pomoc"

Kolejny już raz w tym roku włączamy się w tradycyjną w naszej szkole akcję "Ciasteczkowa pomoc". Tym razem dochód ze sprzedaży naszych ciasteczek zasili konto "Szlachetnej paczki". Miło jest pichcić w domowym zaciszu z myślą, że w twn właśnie sposób niesiesz pomoc.

 


11-11-2021

To już 103. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę!

(Źródło: https://zspgraboszyce.pl/)

Obejrzyj animowaną historię odzyskania niepodległości.

   

 

 

 1-11-2021

 "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie"


(Źródło: https://zspgraboszyce.pl/)

Zapraszam na refleksyjny spacer po polskich nekropoliach. 

 

22-10- 2021  Calvaria Mystica - wernisaż fotografii Artura Brockiego

Kolejny raz miałam okazję wziąć udział w wernisażu organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze. Tym razem była tow wystawa fotografii Artura Brockiego. 

To niezwykle piękna wystawa, skłaniająca do głębszych refleksji, zmuszająca, by przy niektórych pracach zatrzymać się na dłużej. Urzekło mnie wiele prac. Jedną z nich obraz Szymona z Cyreny. Dziś tak wielu ludzi potrzebuje pomocy, wsparcia. Rzeźba, którą Artur Brocki utrwalił na fotografii, przypomina, by mieć oczy i serce szeroko otwarte na potrzebujących i by umieć spieszyć im z pomocą.

Była to dla mnie również kolejna dziennikarska przygoda z RokVitNews. 

Zachęcam Was do odwiedzenia wystawy. Naprawdę warto!


























22-10-2021 Konkurs "Nasze lektury" - etap I

Emilka Adamik i Amelka Kulawik wzięły udział w I etapie konkursu czytelniczego organizowanego przez MDK w Oświęcimiu.
W tym etapie należało się wykazać znajomością mitów wg Wandy Markowskiej. Trzeba przyznać, że nie było to łatwe. Świat greckich bogów i herosów jest ciekawy, ale też niezwykle skomplikowany.Mamy nadzieję, że kolejne etapy nie sprawią uczestnikom tylu problemów w przyswojeniu imion bohaterów, nazw miejsc, w których rozgrywa się akcja itp.
Można i tak podsumować, że uczestniczki konkursu wykonały naprawdę herkulesową pracę :).






18-10-2021  Lekcja laboratoryjna- "Tęcza challenge"-zabawy z gęstością.

 

















 

14-10-2021 Święto Komisji Edukacji Narodowej





















7-10-2021 Wycieczka rowerowa







 

30-09-2021 Dzień Chłopaka









26-09-2021 Europejski Dzień Języków Obcych


 

Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków,  zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając  zainteresowanie milionów ludzi w  45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się  języków.

W tym roku EDJ jest obchodzony po raz dwudziesty!

Włączmy się i my!

Koniecznie odwiedź stronę EDJ. Znajdziesz tam wiele interesujących informacji i  ciekawe zadania do wykonania. A może podejmiesz językowe wyzwania? Jeśli Ci się uda, zrób zrzut ekranu i prześli. Wstawimy na naszego bloga.

I pamiętaj o tym:
















 

23-09-2021 Pierwsze eksperymenty chemiczne

 
21-09-2021 Nasz pierwszy projekt w tym roku: Miary długości dawniej i dziś

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet

 

10-09-2021 Per aspera ad astra - kamienistym szlakiem na Potrójną

Dnia 10.09 o godzinie 8:20 zebraliśmy się całą klasą przed szkołą. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, bo to nasza pierwsza wycieczka szkolna w tym roku! W autobusie nie było nudno, ponieważ rozmawialiśmy i śpiewaliśmy wspólnie piosenki (już nawet zapomniałam jak jest miło, gdy można wspólnie zaśpiewać!). Podróż autobusem trwała zbyt krótko już po chwili byliśmy na miejscu. Teraz czekało nas nie lada wyzwanie: marsz na Potrójną. Byliśmy pełni obaw, że po roku zastoju może to okazać się dla nas zbyt trudne. Na początku tu i ówdzie było słychać narzekania (zwłaszcza, gdy poruszaliśmy się kamienistym podejściem), ale trwało one krótko. Zastąpiły je wybuchy śmiechów, żarty, wesołe rozmowy. Pokonując trasę, prawie każdy zaopatrzył się w kijek, który znacznie ułatwiał poruszanie się. Ani się obejrzeliśmy i już byliśmy na Potrójnej, na wysokości 879m.n.p.m. Pierwszy szczyt w tym roku zdobyty! Rozłożyliśmy się na polanie przy chatce, by zregenerować siły i uzupełnić spalone kalorie. To również był czas na wspólne pogawędki i -oczywiście- pamiątkowe zdjęcia. Humory wszystkim dopisywały, bo mogliśmy się nie tylko cieszyć pięknymi widokami ale również cudowną pogodą. 
W szampańskich nastrojach, naładowani pozytywną energią wróciliśmy do szkoły. Mam nadzieję, że to nie ostatnia nasza wycieczka w tym roku.
 







 








 
Dzielimy się wrażeniami?
 
"To była naprawdę fajna wycieczka. W niektórych momentach nawet trudna, ale i tak się cieszę, że mogłam spędzić trochę czasu z klasą gdzieś indziej niż w szkole." 
                                                                                              (Milena)

 

9-09-021 Planujemy pracę w nowym roku szkolnym

 Na dzisiejszej lekcji wychowawczej opracowaliśmy plan pracy na nowy rok szkolny.

Możesz zapoznać się z nim tutaj.

 8-09-2021 Nowi my i...nowa gazetka

To nasza pierwsza inicjatywa w tym roku szkolnym: nie chcemy, by gazetka klasowa straszyła pustkami. Zabraliśmy się za jej zagospodarowanie tak, by w klasie było przyjemniej i weselej. Nie ma co ukrywać, że przypinanie kartek z obrazkami sprawiło nam trochę kłopotu (za nic nie chciały się dać przypiąć prosto :) ), ale efekt końcowy nas ucieszył. Ucieszyło nas coś jeszcze: nareszcie znów możemy coś robić razem! 
Na gazetce znalazły się dobre rady na to, by rozpoczęty rok szkolny był udany.
 
Napiszcie w komentarzach, czego życzycie sobie i innym w tym nowym roku szkolnym.

















Motto i zadania na miesiąc wrzesień


 


Nasza klasa

Wychowawca klasy: Pani mgr Anna Kruk

 



 1 września 2021

Nie szkolny dzwonek – kościelny dzwon
na wieży, na alarm uderzył!
Ogień szedł lasem i płonął dom,
Biegła tyraliera żołnierzy.
Żegnali ojców, co szli na front.
O, jakże często na zawsze...
Dudniła ziemia od ciężkich bomb
w Ojczyźnie od maków krwawszej.
Nie było lekcji.
Z pustych klas wionęło śmiercią, grozą…


Zobacz, jak wyglądał 1 września 1939 roku.

1 komentarz:

  1. Jestem zadowolona i z gazetki i z tego że mogłam przy niej pomóc. Będą super wspomnienia i myślę że więcej takich różnych akcji. Ps. Za niektóre zdjęcia zabije i nie umiem pisać komentarzy XD.

    OdpowiedzUsuń

"Jeszcze tylko wrzesień, październik..."

 Żal, że kończą się wakacje, ale jedno jest pewne: