Klasa ósma

 

 23-06-2023 "Szczęśliwej drogi, już czas..."

 

 

 






















 












 

 

22-06- 2023

 Przez trzy ostatnie lata tworzyłam tego bloga. Żałuję, że nie zaczęłam wcześniej, ale i tak w zakładce „Archiwum” udało się przechować kilka nieco młodszych wspomnień. Dzisiaj powoli kończę tworzenie tej naszej wspólnej pamiątki. Może kiedyś wrócicie tutaj, by powspominać nasze wspólne chwile…

Dziękuję naszej Wychowawczyni – Pani mgr Annie Kruk - za trud włożony w naszą edukację i wychowanie.  Wam, Koleżanki i Koledzy, dziękuję  za wspaniałe i pełne przygód osiem lat mojego życia. Nigdy Was nie zapomnę, trzymajcie się tam jakoś w nowych szkołach. Jeszcze raz wielkie dzięki za wszystko❤️

 


22-06- 2023 "W drogę po własny los..."















 




 

1 - 2-06-2023  "Jak przygoda, to tylko w Warszawie, w Warszawie,
                          
Jak Warszawa to..." z taką klasą jak nasza!

 






18-05-2023 Radość z sukcesu

Dziś ogłoszono wyniki trzeciej międzynarodowej edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” (rok szkolny 2022/23)

 Konkurs polegał na wykonaniu komiksu w języku polskim przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera uwzględniając zakres historyczny pracy, który powinien mieścić się w latach 1917 do 1990.

Amelia Kulawik znalazła się na liście laureatów tego konkursu po raz trzeci z rzędu!  

Wykonała ona komiks pt. „Ocalał, by ocalać innych. Epizody z życia Jana Głąba”. Był to kolejny komiks Amelii  (po historii Jana Szklarza i Tadeusza Smreczyńskiego) opowiadający o losach ludzi, którzy żyli na naszej ziemi i swoim życiem dawali świadectwo umiłowania Ojczyzny i wolności.

Tegoroczny komiks opowiada o kilku epizodach z biografii człowieka, który urodził się w Grodzisku.

Jan Głąb służył przed II wojną światową jako ułan w 13. Pułku Ułanów w Nowej Wilejce.

W pułku tym ukończył szkołę podoficerską jako elew. W 1937 roku został przeniesiony do rezerwy, by już dwa lata później stawić się w Żółkwi jako zastępca dowódcy 2. plutonu szwadron 1. i wziąć udział
w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

Dzieje Jana Głąba nie są do końca poznane, wiele epizodów z jego życia (z uwagi na walkę konspiracyjną) pozostaje tajemnicą. Wiadomym jednak jest, że człowiek ten zasłużył na miano bohatera. Nie tylko wziął czynny udział w dramatycznej kampanii wrześniowej, podczas której dostał się do niewoli. Udało mu się jednak z niej zbiec i wrócić szczęśliwie do rodzinnego domu. Nie zaprzestał walczyć. Skupił się na niesieniu pomocy zbiegom z pobliskiego Auschwitz. Był niezwykle aktywnym łącznikiem
w Grodzisku. Tu trafiali więźniowie, którym udało się uciec z Auschwitz. Jan Głąb, pod osłoną nocy, prowadził ich przez las do Spytkowic i tam przekazywał ich łącznikom z Krakowa. Nasz lokalny bohater przeprowadził około trzystu więźniów, między innymi: Lucjana Motykę (późniejszego Ministra Kultury i Sztuki), Szymona Zajdowa, pseudonim „Wojnarek” (Żyda, komunistę, który po wojnie zrobił karierę polityczną, został sekretarzem PZPR-u w Krakowie) i Austriaka Josefa Meisela pseudonim „Pepi”  - komunistę i bojownika ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi.

Jan Głąb za swoje zasługi został odznaczony Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” oraz Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945. 










 

  17-05-2023 Ćwiczymy, ćwiczymy... :)



28 - 04-2023 IV etap XIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Nasze lektury”




 

21-03-2023 Pierwszy dzień wiosny

 

                                    





Marzec 2023 z Ligią i Winicjuszem

 












8-03-2023 Dzień Kobiet


 

 1-03-2023 Miła wiadomość


14- 02-2023 Walentynkowo w naszej szkole



(Źródło zdjęć: https://zspgraboszyce.pl/ )

29-01-2023 WOŚP


 










23-27- 01- 2023 Kolorowy Tydzień




 








22-12-2022 Klasowa wigilia








 

14-12-2022 (Prawie) Mikołajkowy wypad na Molo

 















 

9-12-2022 "Dobro to wynik dzielenia!"

„Pomagać, to dzielić się
Nie chcąc w zamian dosłownie niczego
Łzy pozamieniać w śmiech
Nie ma nic bardziej cennego.”

 Potrafimy dzielić się z innymi, nawet gdy sami mamy niewiele. Bo dobro to wynik dzielenia! Udowodniliśmy tę prawdę, włączając się aktywnie w przygotowanie Szlachetnej Paczki. Nie tylko przekazaliśmy dary do paczki, ale również pomogliśmy
w jej pakowaniu i załadunku. Święta to piękny czas w roku, kiedy myślimy o innych – także o osobach potrzebujących. Włączając się w Szlachetną Paczkę sprawiliśmy, że te święta będą piękniejsze: zarówno dla obdarowanych, jak i dla nas.

 






6-12-2022 Tradycyjne spotkanie z Mikołajem :)

Jak co roku, tak i dzisiaj szkolny Mikołaj nie zapomniał nas odwiedzić. Obdarował każdego tabliczką czekolady, którą należało wykupić, prezentując różnorodne umiejętności. Trzeba przyznać, że niektóre wyzwania Mikołaja były bardzo wymagające :).

 














 1-12-2022 Nasze wyzwania na adwentowy czas oczekiwania

Wszyscy zaczynamy już odliczać dni do świąt Bożego Narodzenia. W tym roku pomaga nam w tym nasz klasowy kalendarz adwentowy. Do każdego pudełka zapakowaliśmy adwentowe wyzwania (każdy był autorem jednego z nich). Codziennie otwieramy, odliczamy i świetnie się przy tym bawimy.


 






11-11- 2022 Święto Niepodległości

Dzisiaj odbyły się gminne  uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej nastąpił przemarsz z Kościoła pw. św. Wojciecha i Jerzego na cmentarz, gdzie delegacje złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości brały też udział dwa składy pocztu sztandarowego z naszej szkoły pod opieką pani Anny Kruk i pana Andrzeja Nowokuńskiego.








 Zdjęcia - źródło: Regionalny Ośrodek Kultury w Zatorze

 

7-11-2022 Dzień Celebryty, czyli... szkoła według Kiepskich :)

 

 
















 

28-10-2022 I etap Powiatowego Konkursu Czytelniczego “NASZE LEKTURY”.

Kolejny raz wystartowałyśmy w Powiatowym Konkursie Czytelniczym "Nasze Lektury", organizowanym przez MDK w Oświęcimiu. Tym razem należało się wykazać znajomością powieścią M. Kozioła "Władca Piorunów".

Muszę przyznać, że to książka, która "wciągnęła" mnie od pierwszego rozdziału. Wartka akcja, pełna zwrotów, mnóstwo zagadek i mrożące krew w żyłach przygody trójki przyjaciół (w tym jednego czworonoga- Spajka) splecione z biografią genialnego Serba – Nikoli Tesli, o którym mówi się, że to on wynalazł XX wiek. Książkę czytało się naprawdę jednym tchem. Takie powinny być wszystkie szkolne lektury :).

Tych, którzy nie znają tej powieści, gorąco zachęcam do jej przeczytania. Naprawdę warto!




 A tu możecie zobaczyć, jak przygotowywałam się do konkursu.


30-09-2022 Dzień Chłopaka (spotkanie w klasie i w pizzerii)


























Jak dla mnie spotkanie się na pizzy było fantastyczne. Była miła atmosfera, można było się razem pośmiać i porozmawiać a zarazem najeść. Jedzenie było dobre . Na pewno chciałabym więcej takich wspólnych spotkań z klasą.

                                                                                        (Nadia)








  

6-09-2022 Nasz samorząd klasowy

Dziś, na pierwszej lekcji wychowawczej, wybraliśmy tradycyjnie nasz klasowy samorząd. W tym roku czekają nas męskie rządy :)

Przewodniczący: Mateusz Leśniak 

Zastępca przewodniczącego: Nikodem Pawełek 

Skarbnik: Dawid Zając 

Bibliotekarz: Stanisław Kita

Gratulujemy i życzymy sukcesów!

 

1-09-2022 Pierwszy września - inny niż poprzednie

Już w ósmej klasie


Ten pierwszy września różni się od poprzednich siedmiu. To już przecież ósma klasa! Rok wytężonej pracy, rok wielu ważnych decyzji życiowych, rok pierwszych poważnych egzaminów.

 Uroczystość rozpoczęcia roku przebiegło szybko, tak szybko jak pewnie skończy się rok szkolny i będziemy musieli się ze sobą pożegnać.

Nasza szkoła przywitała nas wieloma nowościami, które „zadziały się” w czasie wakacji, podczas których my odpoczywaliśmy. Powstał całkiem nowy korytarz, nowe ławki, krzesła i meble, ściany wymalowane na inny kolor... Każdemu się spodobało, lecz jedna rzecz nas trochę zasmuciła - musieliśmy pożegnać się z naszą starą klasą. Może ta nowa też jest ładna,  ale w NASZEJ klasie jednak było to coś, co nas zawsze urzekało, co czyniło ją właśnie tą jedyną, bo naszą. Mamy jednak nadzieję, że przyzwyczaimy się do tej zmiany i w tej nowej klasie spędzimy ten ostatni wspólny rok wszyscy razem jak najlepiej.

Tego życzmy sobie wszyscy wzajemnie.


 (źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=6116160751746855&set=gm.1510317352711980&idorvanity=369251236818603)












































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"Jeszcze tylko wrzesień, październik..."

 Żal, że kończą się wakacje, ale jedno jest pewne: